WhatsApp Destek

Müşteri Hizmetleri 0501-330-32-72

Biber meyvelerinde acılığı

Biber meyvelerinde acılığı

Meyve etinin rengi biber çeşidine bağlı olarak açık yeşil, yeşil, koyu yeşil, beyaz, sarı beyaz ve sarı olabilir. Tam olgunlukta ise beyaz, sarı, kırmızı, koyu kırmızı, mor ve morumsu siyah renklere sahip olabilir.

Biber, üzümsü meyve tipine sahiptir. Meyve, perikarp adı verilen meyve etiyle çevrilidir. Perikarp, dıştan içe doğru eksokarp, mezokarp ve endokarp olmak üzere üç tabakadan oluşur. Meyvenin içinde meyve boşluğu bulunur ve karpeller uca doğru birleşmiş durumdadır.

Meyvenin dip kısmında plasenta bulunur. Plasenta, çeşide bağlı olarak yuvarlak veya sivri olabilir. Tohumlar kısa bir funikulus (tohum sapı) ile plasentaya bağlanır.

Bazı çeşitlerde, plasentanın karpel duvarı üzerinde devam ettiği meyvelerde tohumlar meyve ucuna kadar bulunabilir. Ancak kültür çeşitlerinde meyvenin uç kısmı kapalıdır, yani tohumlar meyve içinde yer almazlar.

Biber meyvelerinde acılığı veren madde capsaicindir. Capsaicin, meyvelerin renklenmenin başladığı dönemde en yüksek seviyeye ulaşır.

Biber meyveleri çeşitli şekillerde olabilir. İnce uzun, konik, dolmalık, kiraz ve domates şeklinde meyveler görülebilir.

Meyve eti renkleri biber çeşitlerine bağlı olarak değişir. Açık yeşilden koyu yeşile, beyazdan sarı beyaza ve sarıya kadar çeşitli renklerde meyve eti bulunur.

Tam olgunlukta, biber meyvelerinin renkleri beyaz, sarı, kırmızı, koyu kırmızı, mor ve morumsu siyah olabilir.

Meyve eti kalınlığı biber çeşitlerine bağlı olarak 1-6 mm arasında değişir.

Bazı sivri ve konik biber çeşitlerinde, kalikse (sap çevresindeki yeşil kısım) yakın kısımda "körük" olarak adlandırılan bir oluşum görülebilir.

Biber meyvelerinde büyüklük, çeşit tipine göre değişiklik gösterebilir. Biber meyveleri genellikle küçükten orta boyuta kadar değişen büyüklükte olabilir.

Biberin meyvesi üzümsü meyvedir, yani bir bağ halinde toplanmış küçük meyvelerden oluşur.

Meyvenin en dışında perikarp adı verilen meyve eti bulunur. Perikarp, eksokarp (dış kat), mezokarp (orta kat) ve endokarp (iç kat) olarak üç bölümden oluşur. Meyve eti içinde meyve boşluğu bulunur ve karpeller (meyve parçaları) uca doğru birleşmiş durumdadır.

Meyvenin dip kısmında plasenta bulunur. Plasenta, çeşide bağlı olarak yuvarlak veya sivri olabilir. Tohumlar kısa bir funikulus (tohum sapı) ile plasentaya bağlanır.

Plasentanın karpel duvarı üzerinde devam ettiği çeşitlerde meyve ucuna kadar tohum bulunur. Ancak kültür çeşitlerinde meyvenin uç kısmı genellikle kapalıdır, yani tohum içermez.

Biber meyvelerinde acılığı veren madde capsaicindir. Capsaicin, meyvenin renklenmeye başladığı dönemde en yüksek seviyededir.

Biber meyveleri ince uzun, konik, dolmalık, kiraz veya domates şeklinde olabilir. Çeşitlilik meyve şekli açısından oldukça geniştir.

Meyve eti kalınlığı 1-6 mm arasında değişebilir. Bu, çeşitlere ve meyvenin olgunluk seviyesine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Bazı sivri ve konik biber çeşitlerinde meyvenin kalikse yakın kısımda "körük" adı verilen bir oluşum bulunur. Körük, meyvenin üst kısmında bir çıkıntı veya kabarcık şeklinde olabilir.

Biber meyvelerinde büyüklük, çeşit ve tipine göre değişebilir. Biber çeşitleri arasında büyük farklar olabilir ve meyveler genellikle orta veya küçük boyuttadır.
 

04 Tem 03:33

© 2020 Şifa Eczane . Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.